Dane kontaktowe

VIVE Group

ul. K. Olszewskiego 6
25-663 Kielce
świętokrzyskie, Polska
Telefon: 41 347 63 50
Fax: 41 347 63 55

www.vivegroup.pl

NIP: 6570081033

Ciekawe projekty

Nurt Textile Upcycling

Textile Upcycling to forma przetwarzania wtórnego odpadów tekstylnych, w wyniku którego powstają produkty o wartości wyższej niż przetwarzane surowce. Proces ten pozwala zmniejszyć zarówno ilość odpadów, jak i ilość materiałów wykorzystywanych w produkcji pierwotnej.

Liderem trendu jest VIVE Group, dla której istotnym elementem długofalowej strategii jest dążenie do dalszego rozwoju potencjału biznesowego przy jednoczesnej redukcji kosztów oraz adaptacji do zmieniającego się otoczenia, które staje się coraz bardziej wrażliwe na środowiskowy i społeczny wpływ największych graczy biznesowych. W ramach nurtu spółki VIVE Group prowadzą wiele inicjatyw, w tym projekty TRANSPLANTACJA i ADAPTACJA. Grupa VIVE organizuje również akcje edukacyjne skierowane do odbiorców z różnych grup wiekowych, w tym konkurs plastyczny “Recycling na miarę”.

TRANSPLANTACJA

To pierwszy w Polsce tak spektakularny projekt z dziedziny art recyklingu, w który zaangażował się znany projektant mody Mariusz Przybylski oraz największa firma zajmująca się recyklingiem tekstyliów na naszym rynku – VIVE Textile Recycling. W wyniku tej współpracy powstała unikatowa damska kolekcja stworzona z wykorzystaniem materiałów pochodzących z recyklingu.

Projekt TRANSPLANTACJA jest przedsięwzięciem, na które nie odważyła się dotychczas żadna marka modowa w Polsce, nie mówiąc o firmach z segmentu recyklingu odzieży używanej. Tym samym, lider branży, VIVE Textile Recycling kolejny raz przełamuje schematy, a współpraca z Mariuszem Przybylskim jest tego potwierdzeniem.

ADAPTACJA

Projekt ADAPTACJA został stworzony razem z WWF Polska, oddziałem międzynarodowej organizacji ekologicznej, realizującej programy środowiskowe oraz Mariuszem Przybylskim, znanym projektantem mody. Jest to pomysł na dawanie drugiego życia tekstyliom, dzięki wykorzystywaniu ich w nowych produktach w postaci przetworzonej, na przykład włóknin czy kompozytów.

Ważnym elementem projektu jest sprzedaż eco-toreb, z których materiał do produkcji (melanżowy filc) powstał z tekstyliów wyselekcjonowanych z surowca dostarczonego przez VIVE Textile Recycling. Największą jej przewagą jest to, że dzięki zakupowi torby jej posiadacz oszczędza 2600 litrów wody, bo tak ogromny zasób wody pochłania wyprodukowanie torby bawełnianej o powierzchni odpowiadającej torbie z kolekcji ADAPTACJA. 

Torba jest dziełem uznanego projektanta mody Mariusza Przybylskiego, który w mistrzowski sposób ożywił włókninę, nadał jej ekskluzywnego charakteru i połączył z kawałkami używanej odzieży w piękny sposób. Torby casualowe z limitowanej edycji można kupić w sieci sklepów VIVE Profit oraz w warszawskich butikach projektanta.

Zarówno spółki Grupy VIVE, jak i Mariusz Przybylski zrzekli się przy tym profitów ze sprzedaży toreb. Cała kwota ze sprzedaży toreb zasila konto WWF i została przeznaczona na wsparcie programów środowiskowych.

RECYCLING NA MIARĘ

Fundacja VIVE Serce Dzieciom razem z Zespołem Państwowych Szkół Plastycznych w Kielcach podjęły się realizacji konkursu "Recycling na miarę.", kierowanego do świętokrzyskich szkół podstawowych i gimnazjów. Polega on na przygotowaniu obrazów z materiałów tekstylnych pochodzących z recyklingu. Tematyką pierwszej edycji konkursu były następujące po sobie cztery pory roku, stąd nazwa „Recycling na miarę. 4 Pory Roku’. Kolejna, inspirowana obchodami w 2018 Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego, poświęcona była dziedzictwu regionu świętokrzyskiego – „Recycling na miarę. Świętokrzyskie Dziedzictwo Kulturowe”.

Ideą projektu jest rozpowszechnianie wiedzy, dotyczącej możliwości powtórnego wykorzystania materiałów tekstylnych oraz zachęcenie do kreatywnego podejścia do recyklingu. Konkurs „Recycling na miarę” jest częścią szerszego nurtu Textile Upcycling, mającego na celu pokazanie różnych możliwości wtórnego przetwarzania materiałów tekstylnych. W projekcie uczestniczyło 30 szkół z województwa świętokrzyskiego, które otrzymały po 40 kg bezpłatnych materiałów tekstylnych, pochodzących z recyklingu. Surowiec tekstylny, o łącznej wadze 1200 kg,  został dostarczony przez  Fundację VIVE Serce Dzieciom w ramach współpracy z firmą VIVE Textile Recycling. Wykorzystali go młodzi artyści do stworzenia prac konkursowych zgodnie z tematyką konkursu.

Dbam o świat od najmłodszych lat

Przedsięwzięcie realizowane we współpracy MAC Edukacja z Fundacją VIVE Serce Dzieciom, należącej do Grupy VIVE. Projekt edukacyjny polega na wydaniu publikacji mówiącej o wadze recyklingu, realizacji konkursu plastyczno-technicznego o tematyce ekologicznej oraz przeprowadzeniu warsztatów przez ekspertów w placówkach przedszkolnych województwa świętokrzyskiego. Inicjatorzy wierzą, że wiedza, dotycząca dbałości o środowisko powinna być wpajana już od najmłodszych lat, dlatego akcja kierowana jest do dzieci w wieku przedszkolnym. Projekt ma na celu uświadomienie dzieciom jak ważne jest powtórne wykorzystanie wyrzuconych przedmiotów, by środowisko w którym żyjemy było czystsze i zdrowsze.