Fragmenty raportu o gotowości do świadczenia usług 5G w Polsce

Tekst na podstawie fragmentów „Gotowość sieci komórkowych do świadczenia usług 5G – raport z wyników niezależnych pomiarów Systemics-PAB w Warszawie w dniach 23-27 sierpnia 2021.
„Z wprowadzeniem technologii 5G wiążą się liczne obietnice i zapowiedzi. Pierwsze i najgłośniejsze dotyczą prędkości transmisji – deklaracje mówią o osiąganiu setek Mbps lub nawet prędkości rzędu Gbps. Tutaj należy ostudzić oczekiwania – bez dedykowanego pasma o znacznie większej szerokości pozostaniemy znacznie bliżej tego co znamy z LTE.
Równie istotnym aspektem – choć budzącym znacznie mniejsze emocje – jest oczekiwanie zmniejszenia przez 5G opóźnienia w przesłaniu pakietów pomiędzy telefonem a serwerem (ang. Round Trip Time latency). Tutaj czynnikiem ograniczającym nie jest dostępne pasmo, ale w znacznie większym stopniu jest nim architektura sieci.
Wszystkie 4 sieci 5G dostępne obecnie w Polsce działają w trybie 5G NSA (Non-Stand Alone), co oznacza, że telefon korzystający z sieci 5G równolegle korzysta również z sieci LTE i częstotliwości do niej przypisanych. Wynika stąd, że gdy obserwujemy wyniki sieci 5G, to tak naprawdę w pewnej części są to wyniki sieci LTE. Wpływ starszej technologii jest większy dla operatorów, którzy alokują kanały o mniejszej szerokości dla 5G (Orange, Play, T-Mobile), jest zaś mniej istotny dla Plusa, który wykorzystuje kanał 40 MHz.”
Pełny raport z wyników pomiarów dostępny jest w zakładce Newsroom na stronie www Systemics.com.pl