Rekrutacja zdalna

Ten pracodawca umożliwia przeprowadzenie rekrutacji zdalnie.

Dane kontaktowe

NOARK Electric Sp. z o.o.

Św. Michała 62
61-005 Poznań

NIP: 1132852232

KIM JESTEŚMY

NOARK ELECTRIC: JAKOŚĆ, NA KTÓREJ MOŻESZ POLEGAĆ.

Firma NOARK Electric jest światowym dostawcą najwyższej jakości komponentów elektrycznych niskonapięciowych przeznaczonych do instalacji elektrycznych budownictwa ogólnego, produkcji specjalistycznej i przemysłu. Spółka NOARK Electric należy do koncernu CHINT, wiodącego producenta aparatury i urządzeń elektrycznych, zatrudniającego ponad 40 000 pracowników na całym świecie.

Europejska centrala firmy znajduje się w Pradze i obsługuje 8 głównych regionów biznesowych (Czechy, Słowację, Polskę, Rumunię, kraje Bałtyckie, Bułgarię, kraje byłej Jugosławii, Ukrainę i kraje Europy Zachodniej).

Weszliśmy na rynek polski w 2012 roku i nasze biura znajdują się w Poznaniu. Zakończyliśmy fazę rozruchu i obecnie rośniemy zarówno pod względem liczby zamówień, zadowolonych klientów, jak i naszego zespołu.

Nasza jednostka biznesowa odnosi największe sukcesy w regionie europejskim.

DLACZEGO WARTO NAS WYBRAĆ?

Jesteśmy dumni z naszej przyjaznej i nieformalnej kultury firmy. Zwracamy się do siebie na „Ty”, nie używamy sformułowań „Pan” czy „Pani”. Każdy z nas może dzielić się swoimi pomysłami i wdrażać je w codziennej pracy. Wiele z nich wędruje do naszych kolegów z innych krajów, którzy implementują je jako „best practises”. Dajemy dużą swobodę i niezależność – nie narzucamy stylu pracy. Ważne, abyś osiągnął wyznaczony cel w najwygodniejszy dla Ciebie sposób. Dzięki temu każdy może się rozwijać i uczyć nowych rzeczy.

Dla nas zdrowie jest najważniejsze – taka zasadę wyznajemy, dlatego w czasie pandemii umożliwiamy pracę z domu. Jest to u nas sprawdzone rozwiązanie, aczkolwiek większość z nas cieszy się, że może przyjść do biura i napić się pysznej kawy ze swoimi kolegami.

Nasz przełożony pochodzi z Łotwy ale komunikuje się w języku angielskim co pozwala nam szlifować swoje umiejętności językowe w codziennej pracy. Nie martw się jeśli zapomnisz jakiegoś słówka - bez problemu zrozumie Cię po polsku 😊

Nasz team jest kameralny - wszyscy dobrze się znamy i wiemy, że sprawy najlepiej załatwiać w przyjazny sposób. Czasochłonnym spotkaniom i nieprzyjemnym zadaniom towarzyszy czasem czyjś zwierzak lub ciasto upieczone przez kogoś z załogi (a świetnych kucharzy u nas nie brakuje😊). Ale nawet bez tego staramy się, aby każdy dzień był przyjemny - razem obchodzimy urodziny, wcinamy pączki czy rogale świętomarcińskie. Żadna okazja do zjedzenia czegoś słodkiego nam nie umknie😊

Benefity i proces rekrutacji:

Dbając o jakość naszych produktów, dbamy również o jakość życia każdego pracownika. Aby uniknąć wypalenia zawodowego, oferujemy wiele korzyści i stale staramy się rozszerzać naszą ofertę świadczeń. Jednak nie oczekuj tylko nagród finansowych, pochwały od szefa lub równowaga między życiem zawodowym a prywatnym mogą być bezcenne.


JAK WYGLĄDA PROCES REKRUTACJI?

WYŚLIJ SWOJE CV

Nasz dział HR otrzyma twoje CV i powinien poinformować Cię najpóźniej w ciągu tygodnia, czy zostałeś wybrany do pierwszej rundy naszego procesu rekrutacji.

PIERWSZA RUNDA Z DZIAŁEM HR

W pierwszej rundzie prawdopodobnie spotkasz jednego z naszych pracowników HR (Hana lub Przemysł). Porozmawiamy o naszej firmie i pozycji, ale przede wszystkim chcielibyśmy dowiedzieć się więcej o tobie. Dowiesz się również, jak będzie wyglądał cały proces rekrutacji.

WSKAZÓWKA: Przed rozmową - spójrz na naszą stronę internetową i dowiedz się czegoś o naszej firmie.

DRUGA RUNDA Z TWOIM PRZEŁOŻONYM

Jeśli wszystko poszło dobrze w pierwszej rundzie, prawdopodobnie zaprosimy Cię do drugiej rundy, gdzie spotkasz swojego potencjalnego szefa. Może on / ona powtórzy to, co już omawiałeś z HR, ale z pewnością nadejdzie czas, aby omówić to stanowisko bardziej szczegółowo i odpowiedzieć na kilka trudnych pytań.

WSKAZÓWKA: Jeśli którekolwiek z pytań wydaje się zbyt trudne, nie martw się, żadne z nas nie jest idealne, wystarczy, jeśli wykażesz gotowość do nauki.

TESTY/OCENA

W większości przypadków proces rekrutacji kończy się w drugiej rundzie. Ale jeśli złożyłeś podanie o stanowisko kierownicze, będziesz musiał przejść przez jeszcze jedną rundę. Trzecia runda koncentruje się na praktycznych zadaniach i prezentacji. Nasze kierownictwo będzie Twoim jury podczas ostatniej rundy procesu rekrutacji.

Możliwe jest również, że po ocenie przez nasze kierownictwo wyślemy cię do testów psychodiagnostycznych.

Najnowsze oferty pracy

zobacz wszystkie oferty pracy (1)