Rekrutacja zdalna

Ten pracodawca umożliwia przeprowadzenie rekrutacji zdalnie.

Dane kontaktowe

Audioteka S.A.

Konstruktorska 12
02-673 Warszawa
mazowieckie, Polska

www.audioteka.com

NIP: 5213618086

Poznaj nas

Audioteka to producent innowacyjnych rozwiązań w branży audio. Od 2008 roku firma zapewnia najwyższą jakość dźwięku i treści dla swoich klientów. Obecnie funkcjonuje w 8 krajach. Misją i hasłem Audioteki są “dobrze opowiedziane historie”, dlatego Audioteka nie ogranicza się jedynie do dystrybucji audiobooków, ale także tworzy własne audiobooki, podcasty, audioreportaże, audioseriale i superprodukcje. Największą zrealizowaną do tej pory superprodukcją jest Upadek Gigantów na podstawie prozy Kena Folletta, w której wzięło udział ponad 120 aktorów. Obecnie w Audiotece dostępnych jest ponad 12 tys. tytułów, czytanych przez ponad 2 tys. głosów, w tym najlepszych polskich aktorów, lektorów i dziennikarzy.

BENEFITY:

PRZEDE WSZYSTKIM ZDROWIE

Dofinansowujemy  indywidualny pakiet opieki medycznej w ENEL-MED.

SPRAWNOŚĆ I RUCH

Dofinansowujemy kartę multisport, a jeśli chcesz możesz korzystać z zajęć pilatesu prowadzonych w biurze.

POMOC W REALIZACJI CODZIENNYCH SPRAW

Masz możliwość skorzystania z osobistego asystenta AskHenry.pl, który pomoże Ci w realizacji codziennych spraw.

SPOKÓJ

Za opłatą możesz wykupić ubezpieczenie grupowe UNIQA.

ROZRYWKA

Możliwość korzystania z dostępu do audiobooków w  ramach Audioteki Klub.

ROZWÓJ

Możliwość rozwoju zawodowego i udziału w ciekawych, kreatywnych i innowacyjnych projektach.

JAK WYGLĄDA PROCES REKRUTACJI?

OCENA DOKUMENTÓW APLIKACYJNYCH

Po wysłaniu aplikacji przez kandydata, analizujemy otrzymane cv pod kątem zgodności z wymaganiami w ogłoszeniu na dane stanowisko.

ROZMOWA TELEFONICZNA

Jeśli Twoja aplikacja spełnia wymogi określone w ogłoszeniu pracownik działu HR skontaktuje się z Tobą i umówi spotkanie bezpośrednie lub online.

SPOTKANIE Z DZIAŁEM HR

Pierwsze spotkanie odbywa się z pracownikiem działu HR. Podczas spotkania chcemy poznać Cię bliżej i opowiedzieć o naszej firmie. Zapytamy o motywację do pracy w Audiotece, a także o zdobyte dotychczasowe doświadczenie. W zależności od specyfiki pracy możemy prosić o wykonanie zadania rekrutacyjnego.

SPOTKANIE  Z BEZPOŚREDNIM PRZEŁOŻONYM

Po pozytywnym przejściu pierwszego etapu rozmów zostaniesz zaproszony na spotkanie z przełożonym, na którym dowiesz się szczegółów dotyczących przyszłej pracy. Podczas spotkania możesz być zapytany o doświadczenie, umiejętności, znajomość niezbędnych narzędzi.

DECYZJA

Po zakończeniu procesu rekrutacyjnego przekazujemy informację zwrotną wszystkim zaproszonym kandydatom, a kandydatowi, który najlepiej pasuje na stanowisko proponujemy ofertę pracy.